Hoppa till sidans innehåll

Tidigare segrare.


2008 (185 startande)

Män 10 km: Christer Ryman   Skillingaryds FK                      34.16

Kvinnor 10 km:  Josephine Johansson  Villstad GIF                38.09

P16 5 km: Samuel Bergvall     Burseryds IF                            20.40

F16 5 km: Agnes Leo            Bredaryds SOK                       19.42

P14 1,8 km: Adam Andersson  Villstad GIF                             6.39

F14 1,8 km: Lotta Ryman       Skillingaryds FK                        7.09

P12 1,8 km: Jonatan Folkesson  Wärnamo SK                         7.11

F12 1,8 km: Alma Evebring   Wärnamo SK                             7.02

P10 1,8 km:  Filip Trofast     Bredaryds SOK                         7.54

F10 1,8 km: Elsa Evebring   Wärnamo SK                             7.46

Motion 5 km: Fredrik Bolmstam  Värnamo                            18.46

Motion 10 km:  Rickard Claesson   Gnosjö LV                      37.36

 

2007 (171 startande)

Män 10 km:  Christer Ryman   Skillingaryds FK                       34.11

Kvinnor 10 km: Annika Eriksson  Trångsvikens IF                        40.00

P16 5 km: David Nilsson Värnamo Södra FF                  19.30

F16 5 km: Agnes Leo Bredaryds SOK                       20.43

P14 1,8 km:     -                                                      -

F14 1,8 km: Linnea Jonsson Gnosjö                                       8.28

P12 1,8 km: Adam Andersson Villstad GIF                               7.09

F12 1,8 km: ´Johanna Andersson  Burseryds IF                              7.39

P10 1,8 km: Samuel Nilsson Värnamo GIK                            7.33

F10 1,8 km:  Alma Evebring Wärnamo SK                             7.20

Motion 5 km: Niclas Andersen      Rydö ASK                               21.15

Motion 10 km: Tomas Nilenfors Gnosjö LV                               38.17

 

2006 (139 startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       33.55

Kvinnor 10 km: Åsa Wadensjö-Leo Skillingaryds FK                       42.29

P16 5 km: David Nilsson  Värnamo GIK                          20.16

F16 5 km: Amanda Leo  Skillingaryds FK                       24.42

Motion 5 km: Rickard Andersson ´Skillingaryds FK                       19.00

Motion 10 km: Magnus Karlsson  Värnamo                                  38.00

 

2005 (106 startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       34.03

Kvinnor 10 km: Åsa Wadensjö-Leo Skillingaryds FK                       39.26

P16 5 km:  Rasmus Pettersson  Burseryds IF                            21.57

F16 5 km: Maria Davidsson ÓK Stigen                                23.16

Motion 5 km: Adam Sjöstrand Anderstorps OK                      20.38

Motion 10 km: Johan Sundkvist Taberg                                     34.41

 

2004 (102 startande)

Män 10 km:  Christer Ryman Skillingaryds FK                       33.52

Kvinnor 10 km: Ulrika Tyrén Jönköping                                44.26

P16 5 km: Fredrik Johansson Bredaryds SOK                       19.27

F16 5 km: Maria Davidsson  OK Stigen                                23.40

Motion 5 km: Daniel Wessman Vaggeryd                                 18.52

Motion 10 km: Magnus Carlsson                                              38.43

 

2003 (96 startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       34.17

Kvinnor 10 km: Carina Svensson Bredaryds SOK                       42.50

P16 5 km: Thomas Persson  Rydö ASK                               19.08

F16 5 km: Martina Pettersson   Burseryds IF                            25.34

Motion 5 km:  Per Kristiansson  Växjö                                       19.44

Motion 10 km:  Daniel Stenberg  OK Gisle                                 37.50

 

2002 (61startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       34.13

Kvinnor 10 km: Charlotte Fällgren Burseryds IF                            47.42

P16 5 km: Robert Karlsson  Bredaryds SOK                       19.40

F16 5 km: Martina Pettersson Burseryds IF                            26.38

Motion 5 km: Thomas Nilenfors HG 69                                     20.43

Motion 10 km: Jonas Stigemyr Anderstorps IF                         41.32

 

2001 (61startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       33.50

Kvinnor 10 km: Charlotte Fällgren Halmstadtriatleterna                  47.20

P16 5 km: Mattias Jansson Bredaryds SOK                       20.02

F16 5 km: Kristin Palmqvist Villstad GIF                             25.27

Motion 5 km: Jakob Palmqvist OM                                         21.20

Motion 10 km: Stefan Arvidsson Smålandsstenar                        42.33

 

2000 (75 startande)

Män 10 km:  Rickard Andersson Skillingaryds FK                       34.56

P16 5 km: Mattias Jansson Bredaryds SOK                       20.05

Motion 5 km: Ulrich Poland Värnamo                                  20.40

Motion 10 km: Stefan Arvidsson  Smålandsstenar                        40.18

 

1999 (91 startande Start o mål på Torget)

Män 9 km: Henrik Skoog Villstads GIF                            28.38

Kvinnor 9 km: Monika Lundmark Anderstorps OK                      46.58

P 16 5 km: Linus Pettersson Bredaryds SOK                       30.54

Motion 5 km: Magnus Westlund Anderstorps OK                      20.05

Motion 9 km: Stefan Arvidsson  Smålandsstenar                        35.24

 

1998 (79 startande)

Män 10 km: Per Johannesson Skillingaryds FK                       35.23

Kvinnor 10 km: Marie Nilsson Skillingaryds FK                       43.46

P 16 5 km: Per Skoog Sävedalens AIK                       19.34

F 16 5 km Emelie Larsson  Bedaryds SOK                       28.46

Motion 5 km: Per Johansson Gislaved Korpen                      21.23

Motion 10 km: Ulf Westlund  Mobergs                                  39.49

 

1997 (97 startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       33.19

P16 5 km: Per Skoog  IFK Skövde                             19.23

Motion 5 km: Peder Lindberg  Lidingö                                     19.17

Motion 10 km:  Birger Ström Gislaved                                   37.34

 

1996 (66 startande)

Män 10 km: Christer Ryman Skillingaryds FK                       34.32

Kvinnor 10 km: Hanna Skoog Villstads GIF                            50.08

Pojkar 16 5 km: Magnus Westlund Anderstorps OK                      21.30

Flickor 16 5 km: Jessica Gaardsdal  Villstads GIF                            23.47

Motion 5 km: Henrik Claesson OK Gisle                                 21.52

Motion 10 km: Mikael Johansson  OK Gisle                                 40.15

1995 (67 startande)

Män 10 km: Pär Johannesson Skillingaryds FK                       39.50

Pojkar 16 5 km: Johan Claesson Hestra SSK                             19.43

Flickor 16 5 km: Hanna Skoog Villstads GIF                            22.09

Motion 5 km: Valdemar Stensson Anderstorp                               19.47

Motion 10 km: Birger Ström Gislaved                                   38.39

 

1994 (158 startande)

Män 10 km: Christer Persson Skillingaryds FK                       32.54

Kvinnor 10 km               Annika Gustavsson                            Bredaryds SOK                       42.14

Pojkar 16 5 km:             Patrik Jönsson                                   OK Tranan                              19.34

Flickor 16 5 km:             Nina Bergman                                   Bredaryds SOK                       25.19

Motion 5 km:                 Valdemar Stensson                            Anderstorp                               19.05

Motion 10 km:               Jimmy Ottosson                                 Räddningstjänsten                     36.40

 

1993 (154 startande)

Män 10 km:                   Thomas Asp                                      Skillingaryds FK                       35.32

Pojkar 16 5 km:             Henrik Skoog                                    Villstad GIF 18.44

Flickor 16 5 km:             Hanna Skoog                                    Villstad GIF 23.53

Motion 5 km:                 Valdemar Stensson                            Anderstorp                               19.53

Motion 10 km:               Peter Lindberg                                  IFK Lidingö                             40.52

 

1992 (206 startande)

Män 10 km:                   Kent Claesson                                   Skillingaryds FK                       32.13

Kvinnor 10 km               Annika Lenntoft                                 IFK Märsta                              40.00

Pojkar 16 5 km:             Daniel Wessman                                Vaggeryds SOK                      17.17

Flickor 16 5 km:             Hanna Skoog                                    Villstad GIF 22.29

Motion 5 km:                 Jan Wärnelöv                                    Fasty                                        18.52

Motion 10 km:               Stefan Arvidsson                               Rosenlew                                 37.21

 

1991 (240 startande)

Män 10 km:                   Mikael Wernersson                           Villstads GIF                            31.02

Kvinnor 10 km               Elisabeth Johannesson                       Wärnamo SK                           38.18

Pojkar 16 5 km:             Rickard Svensson                              Bredaryds SOK                       18.52

Flickor 16 5 km:             Karin Gustavsson                              Villstads GIF                            19.38

Motion 5 km:                 Jan Wärnelöv                                    Anderstorp                               19.05

Motion 10 km:               Stefan Arvidsson                               OK Vivill                                 36.24

 

1990 (229 startande. Ej backen upp till vattentornet.)

Män 9,5 km:                  Karl-Göran Karlsson                         Skillingaryds FK                       29.11

Kvinnor 9,5 km              Elisabeth Johannesson                       Wärnamo SK                           34.31

Pojkar 16 5 km:             Rickard Svensson                              Bredaryds SOK                       19.53

Flickor 16 5 km:             Julia Melin                                         Villstads GIF                            26.41

Motion 5 km:                 Per Johanson                                     Skillingaryds FK                       19.22

Motion 9,5 km:              Tony Larsson                                    OK Reftele                              34.05

 

1989 (232 startande)

Män 10 km:                   Mikael Magito                                   Villstads GIF                            31.38

Kvinnor 10 km               Eila Engvall                                        Hestra SSK                             44.31

Pojkar 16 5 km:             Jimmy Björk                                      Vaggeryds SOK                      17.00

Flickor 16 5 km:             Ann Bägeby                                      OK Reftele                              22.55

Motion 5 km:                 Jan Wärnelöv                                    Wärnamo SK                           17.45

Motion 10 km:               Kjell Johansson                                 OK Reftele                              37.19

 

 

 

 

 

1988 (238 startande)

Män 10 km:                   Kent Claesson                                   Skillingaryds FK                       31.18

Kvinnor 10 km               Pirko Ahnberg                                   Gnosjö FK                               50.48

Pojkar 16 5 km:             Jesper Skantz                                    Vaggeryds SOK                      16.16

Flickor 16 5 km:             Anna-Maria Skoog                           IF Hagen                                  22.35

Motion 5 km:                 Erland Claesson                                Skillingaryds FK                       19.18

Motion 10 km:               Magnus Sterner                                 Skarpnäck OL                         37.48

 

1987 (237 startande)

Män 10 km:                   Kenneth Sandström                           Wärnamo SK                           32.15

Kvinnor 10 km               Elisabeth Johannesson                       Wärnamo SK                           35.36

Motion 5 km:                 Jesper Skantz                                    Vaggeryds SOK                      16.40

Motion 10 km:               Rickard Elg                                       Nordiska Trähus                      35.20

 

1986 (106 startande)

Män 10 km:                   Mikael Magito                                   Villstads GIF                            34.25

Kvinnor 10 km               Karina Svensson                               Bredaryds SOK                       45.41

Pojkar 18 10 km:           Kjell Andersson                                Skillingaryds FK                       36.34

Pojkar 16 5 km:             Ulrik Andersson                                Anderstorps OK                      19.56

Flickor 16 5 km:             Helen Hämälainen                              Bredaryds SOK                       29.09

Motion 5 km:                 Erik Enlund                                       Villstads GIF                            20.52

Motion 10 km:               Jan-Olof Larson                                Bredaryds SOK                       41.52

 

1985 (67 startande)

Herrar 10,4 km: Erling Andersson Villstad                                     36.55

Damer 10,4 km: Carina Claesson Mölndal                                   45.22

Herrjuniorer 10,4 km: Peter Thelin Villstad                                     37.45

Damjuniorer 10,4km: Veronica Johansson Andersorps OK           67.47

Mo 7,5 km: Mattias Eriksson Anderstorps OK                      35.24

Uppdaterad: 25 DEC 2009 17:44 Skribent: Geir Inge Folkestad

Postadress:
Anderstorps OK
Magnus Andersson, Södergatan 25
33431 Anderstorp

Kontakt:
Tel: 0705806620
E-post: This is a mailto link

Se all info